Üniversitenin 10. Akademik Yıl Açılışı Gerçekleşti.

Giresun Üniversitesinde 2015-2016 Eğitim Öğretim Yılı Güre Yerleşkesi Rektörlük Konferans Salonunda düzenlenen törenle başladı.Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan yeni akademik yıl açılışı kutlama mesajlarının okunması, ve üniversitenin kısa tanıtım filminin gösterilmesiyle devam etti.

Akademik yıl açılışında konuşan Sayın Valimiz Hasan Karahan, 2015-2016 Akademik yılının hayırlı olmasını dilerek "10. Akademik yılının açılışını gerçekleştiren Giresun Üniversitemizle birlikte nice 10 yıllara. Günden güne büyüyen ve gelişen kuzeyin parlayan yıldızı Giresun Üniversitesindeki tüm akademik personel ve öğrencilere hayırlı başarılı bir yıl diliyorum”şeklinde konuştu.

Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aygün Attar, üniversitelerin farklı düşüncelerin var olduğu, evrensel bilginin üretildiği yerler olduğuna dikkat çekerek yeni akademik yılın hayırlı olmasını diledi. Rektör Attar, "2006’da kurulan üniversitemiz hızla gelişerek öğrenci sayısını her yıl katlanarak arttırmış 30 bine ulaşmıştır. Kuruluşumuzdan bu yana Fakülte ve Yüksekokullarımızla akademik faaliyetlerimizi sürdürmemize katkısı ve desteği olan herkese şükranlarımı sunuyorum. Üniversitemizi geliştirmek modern eğitim binaları yapmak için 10 yıldır çabalıyoruz. Bugün bunu gerçekleştirmenin kıvancını duyuyoruz. Giresun Üniversitesi, hem Bölgesel Üniversiteler Birliğiolarak hem de Karadeniz, İpek yolu ve Avrasya Üniversiteler Birliğinin bir üyesi olmak için çevre ve bölge ülkeleriyle çeşitli protokoller imzalayarak bu yönde atılan adımları daha ilerilere götürüyor. Bu yıl ilk defa UNESCO tarafından "Toplumsal cinsiyet eşitliğinin geliştirilmesi ve kadınların güçlendirilmesi” kürsüsü müracaatımız kabul edildi. Bunu haklı mutluluğu ve gururunu yaşıyoruz” dedi.

Öğrenciler adına bir konuşma yapan Öğrenci Konseyi Başkanı Kocatepe, yeni akademik yılda eski ve yeni öğrencilerle Giresun Üniversitesi çatısı altında bir arada olmaktan duyduğu mutluluğu belirterek akademik yılın hayırlı olmasını diledi. Öğrencilerin başta barınma sorunu olmak üzere karşılaştıkları sorunları aktararak çözümünde yetkililerden yardım istedi.

Konuşmaların ardından yeni akademik yılın ilk dersi eski Milli Eğitim Bakanlarımızdan Hasan Celal Güzel tarafından "Osmanlıdan günümüze mülteciler/göçler” konusu üzerine verildi.

Açılışa Vali Hasan Karahan, İlimiz Milletvekilleri Bülent Yener Bektaşoğlu ve Dr. Orhan Erzurum, Eski Milli Eğitim Bakanı Hasan Celal Güzel, Belediye Başkan Kerim Aksu, Giresun Cumhuriyet Başsavcısı Ömer Karişit, Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aygün Attar, bazı kaymakamlar, İl Emniyet Müdürü Uğur Öztürk, Belediye Başkanımız Mustafa Karadere, akademisyenler, daire müdürleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri,öğrenciler ve çok sayıda davetli katıldı.


9 Ekim 2015 / Okunma: 1107