Başkan Karadere’den Mevlid Kandili Mesajı

Belediye Başkanımız Mustafa Karadere yayımladığı mesajında, "Yüce Allah’ın insanlığa gönderdiği, son peygamber, en son rahmet elçisi, İlâhi vahyin son ve tamamlayıcı halkası sevgili peygamberimiz, Hz. Muhammed’in (s.a.v) doğum günü ve gecesini her yıl artan bir heyecanla Mevlid Kandili olarak kutlamaktayız.

"Kandiller; ışıklarıyla sadece karanlık gecelerimizi değil, aynı zamanda manevi feyziyle de daralan gönüllerimizi aydınlatan, nurlandıran, zihinlerimizi berraklaştıran gecelerdir. Kandiller; öze dönüşün, Yüce Yaratanımıza yürekten yakarış ve yönelişin, günahlarla kirlenmeye yüz tutmuş gönüllerimizi arındırmanın, kısaca bize, kendimizi bulma ve bilmenin, nefsin yanıltıcı arzu ve isteklerinden uzaklaşmanın imkânlarını sunan aydınlatıcı kutlu zaman dilimleridir” dedi.

Mevlid Kandili insanı insan yapan, varlık âleminin yaratılış sebebi olan, bütün güzelliklerin kendisinde odaklandığı bir şahsiyet olan, Hz. Peygamberin doğumunu kutladığımız mübarek bir gündür. Onun bireysel ve toplumsal hayatımızı aydınlatan insanlık ve merhametini, insaf ve adaletini, sabır ve metanetini, kerem ve cömertliğini, kısaca insanlığa sunduğu değerleri, en güzel bir ahlâk örneği olarak anlayıp, hayatımızı onun yüce ahlâkıyla güzelleştireceğimiz bir tazelenme mevsimidir” dedi.

"Bu kandil gününde insanlığın hayat ufkuna aydınlık bir devir açan Peygamber Efendimizin dünyaya teşriflerini kutlarken, onun örnek şahsiyetini ve güzel ahlâkını tanımaya, getirdiği evrensel çağrıyı anlamaya ve bütün bunların özünde barındırdığı ruhu, şahsımıza, ailemize, çevremize, çağımıza taşımaya olan ihtiyacımızı bir kez daha fark etmekteyiz. Sevgi ve rahmet Peygamberimiz ”İman etmedikçe cennete giremezsiniz. Birbirinizi sevmedikçe de gerçek manada iman etmiş olamazsınız”” buyurarak sevgi ve imanı toplumsal barışın temel taşı yapmıştır. O, bize Allah’a iman edip onu sevmeyi, ona bağlanarak iç barışı ve doğru yolu bulmayı, ibadetlerle hayatımızı anlamlı kılmayı, dürüstlüğü, emaneti korumayı, insan haklarına riayet etmeyi, yetim ve kimsesiz çocuklara kol kanat germeyi, herkesin ve her şeyin hakkını gözetmeyi, kimseyi incitmemeyi, iyilik yapmayı, iyi ve yararlı insan olmayı öğütlemiştir” açıklamasında bulundu.

"Bu mübarek gecede, sevgili Peygamberimizin gönülleri sevgiyle birleştiren çağrısına kulak vererek, gerçek dini bilginin ışığında manevi hayatımızı zenginleştirmenin, barış ve esenlik içinde güvenle yaşamanın, uzaklıklarımızı yakın etmenin ve kardeşlik köprüsünde birlikte yürümenin vaktidir.idrak edeceğimiz. Mevlid Kandilinin ilçemize, ülkemize, bütün insanlığa sevgi, rahmet, huzur ve barış getirmesini, Sevgili Peygamberimizi daha iyi tanımamıza ve onun şefaatına vesile olmasını Yüce Allah’tan niyaz ederim.”dedi.

 

10 Aralık 2016 / Okunma: 758