Fındık Lisanslı Deposu ve Spot Borsası'nın Açılışı Gerçekleşti

İlimiz Merkez Güre Fındık Lisanslı Deposu ve Spot Borsanın resmi açılışı bugün açılış için ilimize gelen 3 Bakanımızın katılımıyla yapıldı.
Açılışa katılan Milli Savunma Bakanımız Sayın Nurettin Canikli, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanımız Sayın Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba, Gümrük ve Ticaret Bakanımız Sayın Bülent Tüfenkci, Sayın Valimiz Harun Sarıfakıoğulları ve TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu birer konuşma yaparak, Fındık Lisanslı Deposu ve Spot Borsa’nın ilimize hayırlıolmasını dilediler.
Konuşmaların ardından açılış kurdelesinin Sayın Bakanlarımız, Sayın Valimiz ve protokol tarafından kesilmesiyle resmi açılış gerçekleştirildi. Fındık Lisanslı Deposu ve Spot Borsa da seans salonunda geçen Bakanlarımız gonku çalarak, borsayı açtı ve ilk fındık alımını yaptılar.
Güre’de 30 dönüm arazi üzerine 13 Bin 500 m2’lik alan üzerine inşa edilen ve 24 çelik silodan oluşan Fındık Lisanslı Deposu toplam 17 bin ton kapasiteli. Fındık üreticileri tarafından borsaya verilen ve 2 yıl bekletilebilecek olan fındıklar 2’şer randıman aralıkla 4 grupta depolanacak.Hizmete giren Fındık Lisanslı Deposu ve Spot Borsasında ayrıca akredite kalite kontrol laboratuvarı, fındık spot borsa binası, borsa seans salonu, idari kısımlar, konferans salonu, spot satış ürün bekleme yerleri ile araç kantarları da bulunuyor

11 Eylül 2017 / Okunma: 447