İlçemizde Kullanılmış Giysi ve Ayakkabılar Kumbaraya

Belediyemiz , kullanılmış ve ömrünü tamamlamış kıyafetlerin çöpe atılmasını önleyip geri dönüştürülmesini sağlayacak yeni bir projeyi hayata geçiriyor.

Kullanılmayan ve kullanılmayacak durumda olan kıyafet ile ayakkabıların geri dönüşüme kazandırılmasını sağlamak amacıyla hayata geçirilen ‘Kullanılmış Giysi ve Ayakkabı Kumbaraları’ ilçemizin farklı noktalarına yerleştirilmeye başlandı.İlk kumbaranın yerleştirildiği Cumhuriyet Meydanında çalışma hakkında bilgi verenBelediye Başkanı Mustafa Karadere, kumbaranın işleyişini inceledi.

Başkan Karadere "Projemizin amacı, kullanılamayacak durumda olan giysilerin geri dönüşüm ve geri kazanım kapsamında değerlendirilmesini sağlamaktır. Ayrı ayrı toplanan bu atıkların depo sahasına gitmesini önleyerek hem katı atık düzenli depolama sahasının ömrünü uzamasını sağlıyoruz.Proje kapsamında hazırlanan 7 adet Kullanılmış Giysi ve Ayakkabı Kumbarası, Belediye ekiplerinin belirlediği mahallelerimiz yerleştirilmeye başlandı. Vatandaşlar kullanmadıkları veya artık eskidiği için kullanılmayacak durumda olan kıyafet ve ayakkabıları ilçemizin belirli noktalarına yerleştirilen bu kumbaralara atacak.

Kumbaralar belli aralıklarla görevli firma tarafından boşaltılacak. İçerisinden çıkan kıyafetler geri dönüştürülecek ve ihtiyaç sahiplerine yeni kıyafetler olarak geri dönecektir. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’ın eşi Emine ERDOĞAN Hanımefendi tarafından başlatılan "Sıfır Atık Projesi” kapsamında çalışmalarına devam eden belediyemiz, hayata geçirmiş olduğu geri dönüşüm projelerine bir yenisini daha eklemiştir. Her geçen gün daha bilinçli bir toplum oluşturmak ve çevre bilincini geliştirmek için elimizden gelen gayreti gösterceğiz.” İfadelerini kullandı.


20 Aralık 2018 / Okunma: 278