Başkan KARADERE Yapılan Projelerle İlgili Taka Gazetesi’ne Demeç Verdi

Espiye Belediye Başkanı Erol KARADERE’yi makamında Taka Gazetesi muhabiri Gökhan KARATAŞ ziyaret etti. İlçeyle ilgili yatırımları anlatan Başkan KARADERE, Espiye için hazırladığı projeleri de masaya yatırdı.

Hizmet süresi boyunca yaşananları ve yaklaşan yerel seçimler öncesinde adaylık süreciyle ilgili sorulara  Başkan Karadere, "Halk isterse aday oluruz” ifadelerini kullandı.

TAKA: Erol KARADERE’nin başkanlığında, Espiye Belediyesi’nin bir marka olduğunu görüyoruz. Şuana kadarki hizmetleriniz ve yoğun şekilde devam eden alt ve üst yapıyla ilgili çalışmalardan başlamak gerekirse, detayları okurlarımızla paylaşır mısınız?

 

Alt Yapıya 30 Milyon Harcadık

Genel anlamda bakıldığında Espiye’ye layık olduğu şekilde hizmet etmeye çalıştık. Bizi tanıyanlar ve Espiye halkı geçmişten günümüze bu ilçe için neler yaptığımızı ve hizmetin bizim için önemini bilirler. 1957 yılında kurulan bir alt yapı vardı bu ilçede. Alt yapıyı komple yenileyerek, kanalizasyon hattı da dahil olmak üzere baştan aşağıya revize ettik. Çünkü günümüz şartlarına uygun bir alt yapı oluşturmak önemliydi. İçme suları konusunda, yeni, modern ve çağa ayak uyduracak şekilde bu sistemler de yenilenerek hizmete sunuldu. Bildiğiniz gibi Espiye çok yağış alan bir ilçe. Bundan dolayı da yağmur su hattına büyük bir ihtiyaç vardı. Geçmişte 1-2 saat yağan yağmurlar bile su baskınlarına yol açarken bugün böyle bir sorun yoktur. Vatandaşımızı yağmur günleri işinden, gücünden, uykusundan olmaktan kurtardık. Bunun son örneğini 27 Temmuz’da çok şiddetli yağan yağmur ile yaşadık. 4.5 saat hiç durmadan yağan sağanağa rağmen, 160-170 metreküp yağmura rağmen en küçük bir sorun yaşanmadı. Ama çevre ilçelerimizde maalesef bazı sıkıntılar yaşanmış hatta vidanjörlerimizi desteğe gönderdik. 30 milyon TL’nin üzerinde bir yatırımımız oldu alt yapıya. Bu, bir ilçe için çok büyük bir rakam.

 

TAKA: Şuan için en önem verdiğiniz projeniz nedir? Faaliyete girmiş veya yakında girecek olan bir yatırımınız var mı?

 

Hayvan Borsası Projemiz Var

Espiye’de bir hayvan borsası projemiz var. %90 oranında tamamlandı. 2.5 milyon TL’lik bir yatırım bu. 5 bin metre karesi kapalı alan olacak şekilde toplam 11 bin metre kare alan üzerine yapılıyor. İnsanlar hayvanlarını getirerek, burada modern şartlarda pazarlayabilecekler. Tesis içinde Avrupa standartlarında bir mezbahane olacak. Bu bölgede bir ilk bu. Avrupa uyum yasaları gereği, 2014 yılından itibaren bu standartlarda olmayan mezbahanelerde hayvan kesimi yapılamayacak. Bunu da Espiyelilerin hizmetine sunuyoruz. İhracata direk mal yükleyebilen hayvan kesimleri yapılabilecek.


TAKA: Az önce alt yapı ile ilgili verdiğiniz bilgilere paralel olarak, üst yapı konusunda da tüm ilçede hummalı bir çalışmanın olduğunu gözlemledik. Bu konuda okurlarımızı bilgilendirmek gerekirse neler söylersiniz?

 

Sadece Parke Döşemiyoruz

Evet, alt yapının yanında üst yapı konusunda da büyük yatırımlarımız var. Mahalle yollarında asfalt çalışmaları yapılıyor. Merkez içindeki önemli caddelerimizden Gazi Mustafa Kemal caddemizde alt yapıyı bitirdik, şimdi üst yapı yenilemesi yapılıyor. 850 metrelik üst yapıya 1.2 milyon TL’lik yatırım yapmış oluyoruz. Sadece parke döşemekle de kalmıyoruz, aydınlatmasıyla, ağaçlandırmasıyla modern bir şehir görünümünü sağlayacak planlama yaptık bu caddemize. Göreve ilk aday olduğumuz kitapçıklarda da belirttiğimiz üzere, bizim belediyemizden önce şehir içinde kuru havalarda tozdan, yağmurlu havalarda da çamurdan yürümek mümkün değildi. İnsanlar perişan olurdu. İlk vaadim bu olmuştur ve ne güzel ki bu vaadimizi yerine getirmiş olduk. Toplam 300 bin metrekare parke döşedik biz. Bu çok büyük bir rakam
.

TAKA: Sportif ve kültürel faaliyetler konusunda ilçeye sağladığınız kazanımlar nelerdir?


Spor Tesisleri Kuruyoruz

Sosyal ve sportif faaliyetler yönünden de gerek bu 5 yıllık, gerekse bir önceki 5 yıllık dönemimiz içinde de Espiye’ye elimizden gelen katkı ve desteği de sağladık. Bu hizmetlerin sonu yok. Hizmet kalitesinin artmasıyla artan yaşam standartlarıyla vatandaşın beklentileri de artıyor. Kültür merkezi ve sosyal merkezler talep ediliyor. Bunlara yönelik de projelerimiz var. İnsanlarımıza, tenis, pinpon, basketbol oynayabilecekleri tesisler yaptırıyoruz. Sportif faaliyetlere verdiğimiz desteği hiç kesmedik. Belediye Başkanı olmadan önce de sporun içindeydik hep. Geçmiş yıllarda Espiyespor’da başkanlık ve Giresunspor’da yöneticilik yaptık. Daha öncesinde de amatör futbolun içinde bulunmuş, halen daha fırsat buldukça futbol oynamaya zaman ayırmaya çalışan biriyim.

TAKA: Sportif faaliyetlerden bahsetmişken Espiye Belediyespor’dan biraz bahsedelim. Takımın durumu ve hedefleri noktasında neler söylersiniz?

 

Taşın Altına Elimizi Koyduk

 

Espiyespor’un ilçemize büyük katkıları var. Ancak bunun fayda ve bu katkanlarımız maalesef azınlıkta. Ben geçmişte de futbolun içinde olan biri olarak bunların farkında olduğumdan, eskiden olduğu gibi bundan sonra da Espiyespor’un yanında olmaya devam edeceğim. Şuan da takımımızda yeni bir oluşum var. Başkanımız ve yardımcıları ellerini taşın altına soktular. Tek amacımız hedefleri olan ve şampiyonluğa oynayan bir Espiyespor oluşturmak. Gerek Belediyemiz nezdinde gerekse Erol KARADERE olarak tüm gücümüzle takımımıza gereken katkıyı sağlamaya devam edeceğiz. Halkımızın da desteği ile bu hedeflere ulaşmak tak gayemizdir. TAKA Gazetesi ve sizin de vesilenizle, başta yönetici arkadaşlarım olmak üzere, yeni teknik kadromuz, yeni oyuncularımız ve desteklerini bu sene daha yoğun şekilde beklediğimiz Espiye halkına da bu yıl başarılar diliyorum.

TAKA: Tüm bu anlattıklarınızdan sonra, Erol KARADERE yerel seçimlerde yeniden Belediye Başkanlığı’na aday mıdır şeklinde net bir soru soralım.

 

‘Adayım’ Demekle Olmaz

 

Tabiki. Ben net sorulara net cevaplar veririm aslında ancak 10 yıllık bir hizmet süremin sonunda aday olacağım veya olmam şeklinde bir şey söylemem bana yakışmaz. Sonuçta ben aday olacağım dememle bu gerçekleşmez. Önümüzdeki süreç içinde gerek partimiz gerekse vatandaşımız bunu bize tekrar layık görürlerse, hiçbir zaman ne zorla kendimizi bir yere çağırttırdık ne de çağırılan yerden kaçtık. Yaklaşık 7 aylık bir süre var önümüzde. Bunu hep beraber değerlendirip gerekeni yapacağız.


5 Eylül 2013 / Okunma: 1556